Mikloško: Pre Čarnogurského bola zmluva srdcovou záležitosťou

Posted: 27 augusta, 2010 in Názory
Značky:

BRATISLAVA – Zmluvu so Svätou stolicou považuje minister spravodlivosti a expredseda Kresťanskodemokratického hnutia Ján Čarnogurský za úspech slovenskej diplomacie, ktorý posilní medzinárodné postavenie Slovenska.
Pokiaľ ide o konkrétne dosahy zmluvy, podľa Čarnogurského zmluva stanovuje štandard náboženských práv ako súčasť ľudských práv a slobôd. Nepriamo sa týka aj iných cirkví, pretože rovnaké práva ako katolícka cirkev budú mať aj ostatné, čo si môžu zaručiť osobitnou zmluvou. Zdôraznil, že tento dôležitý medzinárodný dokument podpísalo s Vatikánom už množstvo krajín Európskej únie, ďalej aj Maďarsko a Poľsko, doteraz ju nepodpísala iba Česká republika.
Podľa poslanca KDH Františka Mikloška je význam zmluvy skôr v symboloch a signáloch, ktoré sme jej podpisom vyslali. Je to zvláštny druh zmluvy, nie je to zmluva so štátom, je to zmluva s morálnou inštitúciou, ktorá napriek tomu, že má len niekoľko obyvateľov, je uznávaná hlavami všetkých štátov. Je to prijatie ďalšieho rozmeru existencie tohto štátu, a to je rešpektovanie morálnych autorít.
K špekuláciám o tom, že minister Čarnogurský sa snažil získať splnomocnenie vlády na podpis zmluvy, Mikloško uviedol, že v iných krajinách je bežné, že zmluvu v prvej fáze podpisuje nuncius a člen vlády. Môže to byť predseda alebo niektorý z ministrov. Napríklad keď bola nedávno prijímaná zmluva v Lotyšsku, podpísal ju nuncius a ministerka spravodlivosti. Nevylučujem, že Čarnogurský mal záujem túto zmluvu podpísať, pretože to bola jeho srdcová záležitosť,“ povedal Mikloško. (tasr, mar)

SME 25.11.2000

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s