Situácia v SR
V Slovenskej republike bolo prijaté všeobecné ustanovenie týkajúce sa výhrady svedomia, ktoré umožňuje zdravotníckym pracovníkom a pracovníčkam odmietnuť vykonať akýkoľvek lekársky zákrok, ktorý odporuje ich svedomiu.
Zákon 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov hovorí:
„Poskytovateľ môže odmietnuť návrh na uzatvorenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ak poskytovaniu zdravotnej starostlivosti bráni osobné presvedčenie zdravotníckeho pracovníka, ktorý má zdravotnú starostlivosť poskytovať.“
(Podľa tohto zákona rozhoduje o oprávnenosti, resp. o náhradnom poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti samosprávny kraj, čo je v praxi kvôli časovej náročnosti úradných postupov nereálne.)
Etický kódex zdravotníckeho pracovníka na Slovensku umožňuje uplatnenie výhrady svedomia:
„Od zdravotníckeho pracovníka nemožno vyžadovať taký výkon alebo spoluúčasť na ňom, ktorý odporuje jeho svedomiu okrem prípadov bezprostredného ohrozenia života alebo zdravia osôb. Ak zdravotnícky pracovník uplatní výhradu svedomia, je povinný o tejto skutočnosti informovať svojho zamestnávateľa a pri uplatnení výhrady svedomia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti aj svojich pacientov.“
(Etický kódex zdravotníckeho pracovníka, príloha č. 4 k zákonu č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.)